Jak již nějakou dobu avizuji na svojí facebook stránce www.facebook.com/maklerzdenekmolcar a na svém osobním profilu, že reálné ceny bytů v Plzni začaly skutečně klesat, i když zatím jen velmi opatrně. Mluvíme ovšem o starších bytech, resp. i rekonstruovaných bytech ve starších, již stojících domech. Tento pokles cen se tedy netýká novostaveb, jejichž ceny jsou závislé na více faktorech a developeři je mohou do určité míry ovlivňovat.
Kde se vzaly tak vysoké ceny bytů?
V posledních dvou až třech letech ceny starších bytů letěly v Plzni raketově vzhůru. Aby také ne. Ekonomika roste, nezaměstnanost je velmi nízká, zejména v Plzni, a lidé tak mají pocit vlastní ekonomické stability. Úrokové sazby jsou na historických minimech, banky mají velkou chuť půjčovat, takže hypotéku dostane takřka každý a za velmi výhodných podmínek. I jindy „chudý“ člověk si v této době žije velmi dobře, vydělává slušné peníze a banky se předhánějí v tom, jak takovému jedinci nabídnout tu největší možnou hypotéku. Jinými slovy v době konjuktury (ekonomického růstu) na hypotéku dosáhne skoro každý a proto se i skoro každý poohlíží po vlastním bydlení. A to tlačí ceny nahoru. Největší zájem je o „levnější“ nemovitosti, což jsou z hlediska Plzně hlavně starší byty („starším bytem“ rozumějme byt v ne novostavbě). A tím jak roste hlad po těchto bytech, roste přirozeně i jejich cena.
A co se děje s byty v Plzni teď?
Už od konce roku 2016 banky na základě tlaku z ČNB postupně zpřísňují poskytování hypoték. Úrokové sazby se zvedají (i když zatím jen mírně) a zpřísňují se i nároky bank na žadatele. Jinými slovy je stále složitější a dražší hypotéku získat. Pak je zde také široká řada developerů, kteří staví v Plzni doslova jeden bytový dům za druhým. Podle mého názoru je aktuální nabídka nových bytů a projektů nejširší, co kdy byla. Staví se na Slovanech, Bručné, v centru, na Silvánu, na Borech, u Boleváku, staví se prostě na všech frontách. A je zřejmé, že starší byt (byť po rekonstrukci) zkrátka nemůže stát stejně jako ten úplně nový.
Co se bude s cenami bytů dít?
Všichni renomovaní ekonomové se shodují, že trh s nemovitostmi je téměř přehřátý a že určitá korekce cen musí přijít. Zejména tedy ve městech jako je Plzeň, kde za poslední cca 3 roky stouply ceny bytů o desítky procent. Dále je zde reálný předpoklad, že úrokové sazby bank budou i nadále stoupat a tím pádem získání hypotéky bude dražší a pro mnoho lidí stále složitější. A za třetí jsou zde rozjetí developeři, kteří do dvou let vystaví v Plzni několik set nových bytů. Toto vše může vést jediným směrem a to směrem ke snížení cen některých nemovitostí v Plzni, zejména bytů starších a těch v původních zástavbách.
Už to začalo?
Ano, už to začalo. Shodl jsem se na tom se svými kolegy makléři z různých realitních kanceláří působících v Plzni. Když jsme na jaře prodávali nějaký slušný byt v panelovém domě v Bolevci, nalezení zájemce jsme počítali v řádech hodin, maximálně dnů. Dnes? Dnes to trvá několik týdnů a za cenu třeba i o 5 – 10% nižší než na jaře. Jednoduše řečeno, co se na jaře prodalo hned, to se dnes prodá za několik týdnů a bez garance udržení ceny. Prostě určitý pokles cen zejména bytů v Plzni již začal a bude i nadále pokračovat. Proto pokud uvažujete li o prodeji bytu v Plzni, udělejte tak co nejdříve. Doporučuji však nastavení správné prodejní ceny konzultovat s profesionálem.
PavelG says
Je ovšem třeba podotknout, že nové „rychlobyty“ nemají vlastnosti těch starších, bytelnějších. Je to jako bydlení v papírových krabicích. Na pohled možná hezké, moderní, ale na bydlení většinou nepoužitelné. Ceny starších bytů proto asi moc klesat nebudou, zvláště ne těch rekonstruovaných a v rekonstruovaných domech.