V minulosti se nemovitosti prodávaly tak, že si prodávající s kupujícím sedli ke společnému stolu (častokrát v nějaké restauraci), na místě podepsali kupní smlouvu a předali si peníze. Následně se odebrali na místní úřad, kde byla vedena pozemková kniha a tam zadali přepis vlastnictví. V pozdějších dobách, kdy už existoval katastr nemovitostí, odcházeli tam a u něj pak podali tzv. návrh na vklad. Co by se ovšem stalo, kdyby prodávající cestou na katastr zemřel? Nebo kdyby katastr odmítl nemovitost přepsat z toho či onoho důvodu? Kupující by byl bez peněz i bez nemovitosti. Stejné riziko může vzniknout pro prodávajícího, kdyby se například domluvil s kupujícím, že se nejdřív nemovitost převede a až teprve pak bude kupní cena splatná.
Aby se eliminovalo riziko pro prodávajícího i kupujícího, začaly se používat tzv. úschovní účty, nebo jinak také depozitní účty. To je účet, kde jsou peníze složeny po dobu celé obchodní transakce. Službu úschovních účtů nabízejí některé banky, notáři, advokáti a některé realitní kanceláře. Při výběru schovatele ale buďte velmi obezřetní. Vždy vyberte takovou instituci, která je stabilní, má prokazatelnou historii a rozsáhlé finanční či kapitálové zázemí a která je schopna garantovat bezpečí složených prostředků. Pozor! Služba úschovy kupní ceny je většinou zpoplatněna a mnohdy se nejedná zrovna o levnou záležitost. Každopádně podmínky úschovy musejí být přesně specifikovány v kupní smlouvě a obě strany, prodávající i kupující, se na nich musejí shodnout.
A jak tedy úschovní účet funguje? Po podpisu kupní smlouvy na něj kupující převede kupní cenu a teprve až schovatel potvrdí přijetí celé kupní ceny, tak až pak se dává návrh na vklad změny vlastnictví na katastr. Jakmile pak katastr vlastnické právo k nemovitosti převede, teprve pak uvolní schovatel kupní cenu prodávajícímu. Obě strany jsou tak dostatečně chráněny, aby nepřišly o peníze nebo o nemovitost. Protože v případě, kdyby se vlastnické právo nepřevedlo, nebo by se objevil jiný problém, schovatel prodávajícímu peníze nevyplatí. Stejně tak prodávající nezačne převádět vlastnické právo do doby, než ví, že kupující už uhradil celou kupní cenu řádně a včas.
Proto budete-li kupovat či prodávat nemovitost, věnujte otázce úschovního účtu pozornost. Jak jsem již psal výše, měli byste mít ve schovatele důvěru a ideálně i nějakou tu referenci.
Napsat komentář